Met je hond naar het strand in Leeuwarden (Groene Ster)
Adres
Nederland, Fryslân, Leeuwarden
Mag je hond hier los?
Het hondenstrand van De Groene Ster ligt niet aan zee maar aan een recreatieplas, een van de Kleine Wielen in het recreatiegebied ten oosten van Leeuwarden. Er is geen branding en geen getij, het water is rustig en zoet, dus een veilige plek om je hond te laten zwemmen. Het is een klein zandstrandje (zo’n 30 meter) op het zwemstrandje van het losloopgebied, waar je hond los mag rennen en het water in mag.
Goed om te weten: binnen de gemeente Leeuwarden moet je hond in principe altijd aan de lijn. De Groene Ster is de uitzondering. Hier liggen twee aangewezen losloopgebieden, elk met een eigen zwemstrandje voor de honden, te herkennen aan paaltjes met ‘losloopgebied’ erop. Op dat hondenstrandje is aanlijnen níét verplicht. Wil je een rondje wandelen, dan geven borden aan waar je hond wél aan de lijn moet, en de overige speelweiden, recreatieterreinen en stranden zijn verboden voor honden. Houd de borden ter plekke aan.
| Periode | Hondenstrandje (losloopgebied) | Overig recreatiegebied |
|---|---|---|
| Hele jaar | los | aanlijnen / verboden |
| Wandelroutes rondom | volg de borden | aanlijnen waar aangegeven |
In de zomer kan er blauwalg in de recreatieplas zitten. Bij een waarschuwing kun je je hond beter niet laten zwemmen, want honden krijgen tijdens het zwemmen makkelijk water binnen. Waarschuwingen staan op de borden bij het water en op zwemwater.nl. Houd die aan.
Strandinformatie
- Losloopregels: op het zwemstrandje van het losloopgebied mag je hond los, aanlijnen is daar niet verplicht. Rondom geldt binnen de gemeente Leeuwarden aanlijnplicht, borden geven aan waar je hond aan de lijn moet en waar niet. De overige stranden en weiden zijn verboden voor honden.
- Strand: klein zandstrandje (zo’n 30 meter) aan een recreatieplas, een van de Kleine Wielen. Geen zee, dus geen getij of branding, en het water is rustig en zoet.
- Parkeren: gratis op de aangewezen parkeerplekken in het gebied. Op warme dagen kan het er druk worden, dus kom vroeg.
- Zwemmen: ja, je hond mag het water in. De recreatieplas is rustig en zoet en er staat geen stroming zoals in zee, dus prettig voor een hond die nog niet zo zeker zwemt. Let in de zomer wel op meldingen van blauwalg.
- Faciliteiten: op het hondenstrandje zelf is geen horeca. Op zo’n 300 meter ligt een snackbar voor een patatje of een ijsje. Houd er rekening mee dat De Groene Ster een natuur- en recreatiegebied is met beperkte horeca; een echt hondvriendelijk terras is hier niet vanzelfsprekend.
Omschrijving

De Groene Ster is een groot recreatiegebied aan de oostkant van Leeuwarden, ook wel bekend als De Kleine Wielen, naar de plassen die je er vindt. Je kijkt hier niet uit over zee maar over een rustige recreatieplas, onder die brede Friese luchten. Geen golven, geen getij, gewoon vlak zoet water. Je parkeert gratis op een van de aangewezen plekken en loopt naar het zwemstrandje van het losloopgebied.
Het hondenstrandje zelf is klein, zo’n 30 meter zand, maar net groot genoeg voor een hond om los te rennen en het water in te duiken. Het water is rustig, dus ook een hond die nog moet leren zwemmen kan hier op zijn gemak pootjebaden, en er zijn meestal genoeg soortgenoten om mee te spelen. Het is wel een populaire plek: zodra het kwik boven de 25 graden komt, lijkt half Leeuwarden naar De Groene Ster te trekken. Kom je doordeweeks of buiten de warme dagen, dan heb je het strandje vaak bijna voor jezelf.
Praktische tips
- Houd je hond aan de lijn tot je op het zwemstrandje van het losloopgebied staat, te herkennen aan de paaltjes met ‘losloopgebied’. Daarbuiten geldt binnen de gemeente Leeuwarden aanlijnplicht en zijn de overige stranden verboden voor honden.
- Het is een recreatieplas, geen zee. Geen getij en geen branding, maar rustig zoet water, dus handig als je hond nog moet leren zwemmen.
- In de zomer kan er blauwalg in de plas zitten. Check bij twijfel de borden bij het water of zwemwater.nl voordat je hond het water in gaat.
- Op warme dagen is het druk, en let op fietsers op de paden. Elders in het gebied ligt bovendien een naaktstrand, dus blijf met je hond op het aangewezen hondenstrandje.
Hondvriendelijke adresjes bij het strand
De Groene Ster is vooral een natuur- en recreatiegebied, dus de horeca is beperkt. Op het hondenstrandje zelf zit niets. Op zo’n 300 meter ligt een snackbar voor een patatje of een ijsje. Een echt hondvriendelijk terras met water- en snackbakjes hebben we hier ter plekke niet kunnen bevestigen. Wil je daarna ergens met je hond op een terras zitten, dan wijk je uit naar de stad Leeuwarden of naar een hondvriendelijk adres in de omgeving. Eén optie in de buurt:
De dichtstbijzijnde horeca voor een patatje, snack of ijsje na het zwemmen. Geen terrasrestaurant, maar handig als je honger krijgt zonder het gebied uit te hoeven. Of je hond mee naar binnen mag, vraag je het beste ter plekke.
Tip: Praktisch voor onderweg, niet voor een uitgebreide lunch. Voor een echt hondvriendelijk terras rijd je beter even naar Leeuwarden of de omgeving.
Wat hondenbezitters zeggen
Wat bezoekers vooral aanspreekt is het rustige, zoete zwemwater en het losloopgebied waar honden vrij kunnen rennen en zwemmen tussen genoeg soortgenoten. Wat minder vaak terugkomt: het hondenstrandje is klein en op warme dagen flink druk, je moet tussen de losloopgebieden je hond steeds opnieuw aanlijnen, fietsers racen soms over de paden, en bij warm weer kan er blauwalg in de plas zitten. Houd er ook rekening mee dat elders in het gebied een naaktstrand ligt.
Bekijk hondvriendelijke vakantiehuizen vlak bij het strand, vaak met een omheinde tuin.