Met je hond naar het strand in Huizen (Strand Zomerkade)
Adres
Nederland, Noord-Holland, Huizen
Mag je hond hier los?
Het strand van Huizen ligt niet aan zee maar aan het Gooimeer, het randmeer tussen het Gooi en Flevoland. Er is geen branding en geen getij, het water is rustig en loopt langzaam af. Het stadsstrand aan de Zomerkade is vooral een gezinsstrand met zwemsteiger, terrassen en sportveldjes, en juist daar zit voor honden de adder onder het gras. Op de Huizer stranden geldt namelijk een hondenverbod van 1 april tot 1 oktober. In die periode mag je hond er niet komen, ook niet aangelijnd. Buiten dat seizoen, tussen 1 oktober en 1 april, mag je hond er wél los over het strand en het water in.
Sinds de zomer van 2024 is er één uitzondering die het verschil maakt: aan de Gooise Zomerkade, vlak bij het Harderwijkerzand aan het einde van de dijk, heeft de gemeente een kleine hondenzwemplek aangelegd. Die kwam er na een petitie van hondeneigenaren, juist omdat de rest van het strand ’s zomers dicht is voor honden. De keien zijn uit het water gehaald en het gras wordt er vaker gemaaid, zodat je hond hier het water in kan. Het is een bewust klein plekje. Houd je hond op de wandeling ernaartoe aan de lijn en kijk even naar de borden ter plekke. Die zijn leidend, en de proef wordt nog door de gemeente geëvalueerd.
| Periode | Hondenzwemplek (Harderwijkerzand) | Overig stadsstrand Zomerkade |
|---|---|---|
| 1 okt – 1 apr | zwemmen mag | los |
| 1 apr – 1 okt | aangelegd om hier te zwemmen | verboden voor honden |
In de zomer kan er blauwalg in het Gooimeer zitten, het is ondiep water dat bij aanhoudende warmte snel opwarmt. Bij een waarschuwing kun je je hond beter niet laten zwemmen, want honden krijgen tijdens het zwemmen makkelijk water binnen. Waarschuwingen staan op de borden bij het strand en op zwemwater.nl. Houd die aan.
Strandinformatie
- Losloopregels: op het stadsstrand aan de Zomerkade geldt een hondenverbod van 1 april tot 1 oktober, in die maanden mag je hond er niet komen, ook niet aan de lijn. Tussen 1 oktober en 1 april mag je hond er los. Bij het Harderwijkerzand is sinds 2024 een aparte hondenzwemplek aangelegd. De borden ter plekke zijn leidend.
- Strand: zandstrand aan het Gooimeer, een randmeer. Geen zee, dus geen getij of branding, en het water is rustig en het strand loopt langzaam af. Het stadsstrand zelf is vooral een familiestrand met zwemsteiger en terrassen.
- Parkeren: bij de Zomerkade en het recreatiepark Gooierhoofd zijn parkeerplaatsen. Op mooie zomerdagen is het er druk; de gemeente raadt aan om met de fiets te komen als dat kan.
- Zwemmen: voor je hond is de aangelegde hondenzwemplek bij het Harderwijkerzand de aangewezen plek, daar is het water vrijgemaakt van keien. Het Gooimeer loopt langzaam af en er staat geen stroming zoals in zee. Let in de zomer wel op meldingen van blauwalg.
- Faciliteiten: langs de Zomerkade staan meerdere restaurants met een terras aan het water, plus toilet- en douchehuisjes die in het seizoen (ongeveer mei–september) open zijn. Op het strand zelf is in de zomermaanden geen plek voor honden; daarvoor wijk je uit naar de hondenzwemplek of naar het losloopgebied vlakbij.
Omschrijving

Huizen heeft een echt stadsstrand: een zandstrook aan het Gooimeer met een boulevard, terrassen, een zwemsteiger en sportveldjes, op loopafstand van de oude haven. Je kijkt hier niet uit over zee maar over een randmeer, met aan de overkant de contouren van Flevoland. Geen golven, geen getij, gewoon vlak water onder de wijde Gooise luchten. Voor gezinnen is het een fijne, overzichtelijke plek, maar voor honden ligt het in de zomer wat lastiger.
Tussen 1 april en 1 oktober mag je hond namelijk niet op het strand komen. Wil je je hond hier in die maanden bij het water laten, dan is er sinds 2024 één plek voor: de kleine hondenzwemplek aan de Gooise Zomerkade, bij het Harderwijkerzand aan het einde van de dijk. Het is een bescheiden hoekje, geen uitgestrekt hondenstrand, maar net bedoeld om je hond op een warme dag toch even af te laten koelen. Wil je echt ruimte en je hond los laten rennen, dan combineer je het bezoek met het naastgelegen losloopgebied Zuiderzee/Labradorstroom, dat het hele jaar door open is en bosachtig langs het water loopt.
Praktische tips
- Let op het seizoen: van 1 april tot 1 oktober mag je hond niet op het stadsstrand van Huizen, ook niet aangelijnd. Buiten die periode mag hij er los.
- Wil je je hond in de zomer toch laten zwemmen? Dat kan bij de aangelegde hondenzwemplek aan de Gooise Zomerkade, vlak bij het Harderwijkerzand. Het is een klein plekje, dus reken niet op een groot hondenstrand.
- Het is een meer, geen zee. Geen getij en geen branding, maar rustig zoetwater dat langzaam afloopt, dus handig als je hond nog moet leren zwemmen. Check in de zomer wel even op blauwalg via de borden of zwemwater.nl.
- Voor een lange wandeling met je hond los, het hele jaar door, loop je het aangrenzende losloopgebied Zuiderzee/Labradorstroom in. Achteraf zit je zo op een terras langs de Zomerkade.
Hondvriendelijke adresjes bij het strand
Het stadsstrand zelf is van 1 april tot 1 oktober verboden voor honden, dus ’s zomers neem je je hond niet mee de zandstrook op. Voor het water is er de kleine hondenzwemplek bij het Harderwijkerzand. Voor een terras langs de Zomerkade zit je goed: aan de boulevard staan meerdere restaurants aan het water. Honden mogen op een Nederlands terras buiten meestal mee, al staat dat lang niet overal met zoveel woorden op de eigen website, vraag het bij twijfel even na. Twee plekken aan de kade:
Een laagdrempelig restaurant met een ruim terras en uitzicht over het water van het Gooimeer, van koffie en pannenkoeken tot lunch en diner. Honden staan niet expliciet op hun website vermeld, maar op het buitenterras worden ze meestal toegelaten, vraag het bij binnenkomst even.
Tip: De plek om neer te strijken na een rondje langs het water of het losloopgebied. Maandag en dinsdag gesloten, dus plan je terrasje op een andere dag.
Ongedwongen eetcafé met een zonnig terras pal aan het strand van de Zomerkade, voor een drankje of een hapje na de wandeling. Ook hier staat een hondenbeleid niet op de eigen kanalen, honden zijn op het buitenterras meestal welkom, maar check het even ter plekke.
Tip: Fijn voor een borrel aan het einde van de middag met uitzicht over het meer. Bel of vraag vooraf naar de openingstijden buiten het zomerseizoen.
Wat hondenbezitters zeggen
Bezoekers zijn enthousiast over het rustige, langzaam aflopende water van het Gooimeer en de gezellige terrassen langs de Zomerkade. Voor hondeneigenaren is het beeld gemengder: het strand zelf is in de zomer verboden voor honden, en de aangelegde hondenzwemplek bij het Harderwijkerzand is bewust klein. Wat minder vaak terugkomt: het is een stadsstrand dat op mooie dagen druk wordt, het Gooimeer kan bij warm weer blauwalg krijgen, en wie ruimte zoekt wijkt beter uit naar het naastgelegen losloopgebied.
Bekijk hondvriendelijke vakantiehuizen vlak bij het strand, vaak met een omheinde tuin.